Si për të importuar mermer dhe granit

Importimi mermer dhe granit apo ndonjë Natyrore Stone tjetër është një biznes shumë i mirë. Nuk është gjithmonë një nevojë për Natyrore brilant në ndërtimin dhe zhvillimin e infrastrukturës. Ky është një biznes i pafund, kështu që ju mund të konsiderojnë atë një mundësi shumë e mirë. Shumica e eksportin e gurë natyror janë bërë nga India, Kinë, Brazil, Turqi & Itali. Kina dhe Brazili eksportit granit, Turqia dhe Italia mermer eksportit, ndërsa India eksporton si mermer dhe granit.

Nëse ju jeni tashmë Importimi mermerit dhe granitit në vendin tuaj, ju duhet të dini rëndësinë e mermer dhe granit nga India. Indian granit dhe mermer ngjyra kanë bukuri, vërtetësi, rezistencë dhe çmimet janë shumë konkurruese. India eksporton më shumë se 100 llojet e Natyrore brilant. This includes Marble, granit, gur ranor, gur gëlqeror, dhe Slatestone. Granite Indian dhe Indian Marble janë më të lira, Materialet e bukur dhe të gjatë të qëndrueshme të fortë, të cilat janë të njohura në të gjithë botën, ju mund të filloni një biznes të ri duke importuar Natyrore brilant nga India.

Kuptimi tregun vendor

tregje të ndryshme kanë lloje të ndryshme të nevojave. Ju mund të bëni një hulumtim pak në lidhje me granit dhe mermer popullore në zonën tuaj. Ka mijëra guroret e mermerit dhe granitit në botë dhe secili gurore prodhon një lloj të ndryshme prej guri. Pra, të bëjë një grimë të vogël e hulumtimit që janë materialet më të mirë në tregun tuaj.

Ju gjithashtu mund të vizitoni çdo falsifikues lokal dhe kërkoni atë materialet më të njohura. përgjithësisht, Fabricators nuk e importit granit direkt në mënyrë të vizituar një fabricators disa lokale gjithashtu do të ndihmojë që ju të merrni një klient të mundshëm të ri. Falsifikues mund të blejnë nga ju në të ardhmen, kështu që është e mirë për të vizituar një fabricators disa lokale të granit dhe mermer. Ju gjithashtu mund të shfletoni granitit më të njohura dhe më të popullarizuara bloget tona mermeri për të kuptuar ngjyra të ndryshme popullore e tregut tuaj.

Zgjedhja Materiale

Tani ju keni idenë e materialeve të njohura, është koha për të identifikuar të cilat materiale duhet të importohet parë. Ne japin një avantazh i përzierjes lloje të ndryshme të materialeve në një enë. You can select up to 5 materials in one container load. Ne bëjmë gurë tona në 5 objekte të ndryshme, kështu që ju lutemi të na pyesin para finalizimit se cilat materiale ju mund të ngarkesës në një enë.

Zgjedhja madhësive dhe trashësi

Mermer dhe granit janë në dispozicion në lloje të ndryshme të madhësive të, madhësive mund të jenë pllaka, pllaka, kronikë. Gjithashtu, produktet janë në dispozicion në trashësi të ndryshme, kështu që pas finalizimit ngjyrat që ju duhet për të finalizuar madhësi dhe trashësi, si dhe. You can get an idea about the size and thickness from fabricators as well.

sasi

para se të urdhëruar, ju duhet të kuptoni minimale dhe maksimale sasia një enë mund të kryejë. Çmimi për njësi është llogaritur në bazë të Lirë në bord. Çmimi për njësi përfshin transportin lokal, ngarkimit dhe paketim akuzat. Pra, sasia minimale ka një reflektim mbi çmimet. Ju mund të diskutojnë me ne për sasinë minimale të kërkuar për të madhësive të veçanta, trashësia, dhe materialet e.

Akuzat mallrave

Që ju jeni duke marrë materiale në baza Free On Board, ju keni nevojë për të gjetur oqeanit dhe akuzat transportin lokal. Ju mund të kontaktoni ndonjë agjenci me reputacion forwarding mallrave ose linjë të anijeve për të gjetur se akuzat për mallrave oqean. Nderkohe, ju mund të emërojë agjentin për akuzat e mallrave dhe pagesat pastrimin e doganore në vendin tuaj.

Llogarit ulje Kosto

Ju mund të përmbledhur të gjitha akuzat, duke përfshirë mallrave oqean, akuzat terminal, Akuzat e pastrimit me porosi, Akuzat e transportit deri Stockyard tuaj dhe taksës vendore. Kjo do t'ju japë një ide në lidhje me shpenzimet e importimit enë. Pasi të llogaritur të gjitha akuzat, ndajnë atë nga Njësia e importit. Ajo mund të jetë ose Feet katrore ose metër katror apo edhe copa në disa raste. Kjo do t'ju japë një ide të kostos ulje për Njësinë.

Krahaso Landing Kosto me çmimet e tregut

Tani ju keni koston ulje për njësi me ju. Ju mund ta krahasojnë atë me çmimet e tregut të shitjes. çmimet e tregut të shitjes duhet të jenë më të larta se kostoja ulje.

Vendosni çmimit të shitjes

Ju mund të shtoni diferencë të mjaftueshme për koston ulje. Ka kompani që mbajnë marzhet e ulëta dhe ka edhe kompani që mbajnë marzhe të larta, kështu që të vendosë çmimin e shitjes si për prirje në tregun tuaj. Ajo duhet të jetë si për tendencat e tregut.

Kushtet e pagesës

Deri tani, ju keni ngjyrat Populloret, Sizes, Trashësia dhe ulje kostoja e materialit. Ju duhet të kthehet në procesin aktual të importit. Ne shesim në kushte të ndryshme të pagesës si për materialet dhe sasi. Kushtet e Përgjithshme e pagesës janë si më poshtë:

 • LC
 • Kartë Krediti (Paypal)
 • Advance plotë
 • avancoj + Paguajnë në marrjen e

Ne gjithashtu sigurojnë materialin në të holla kundër Dokumentet në varësi të rrethanave të ndryshme.

Renditja Materialet

Pas finalizimit gjithçka nga materiali në afat pagese, ju mund të vendosni porosinë. Plotësimi i rendit varet nga ngjyrat dhe sasitë. Ne kemi burime të mjaftueshme për të bërë 40-45 kontejnerë në muaj.

Inspektimi materiale

Pasi porosinë tuaj është e përfunduar, ju mund të shkoni për inspektim. Nuk janë këto lloje të Inspektimit në dispozicion

 • Inspektimi fabrikë (Inspektimi nga Inspektorët Fabrika, duke siguruar fotografitë e materialit tuaj)
 • 3rd Inspektimi Party (Ju mund të caktojë ndonjë pale të tretë për të kontrolluar cilësinë)
 • Inspektimi vetë (Ju mund të planifikoni një vizitë në bimët tona për të kontrolluar cilësinë veten)

Urdhërimin konteinerit

Pas kontrollimit të cilësisë së materialit, ju mund të urdhërojë për enë në agjentin tuaj të anijeve, ai mund të sigurojë enë bosh për eksportuesit. Ju mund të merrni të hapur të lartë apo kuti kontenierë nga forwarder mallrave. Ju gjithmonë duhet të negociojë çmimin për mallrave oqean me ofruesit e ndryshme.

Paketimi ngarkimit dhe Inspektimit

Paketimi është një nga pjesët më të rëndësishme të çdo eksportit apo importit dërgesë. Paketim është bërë sipas kërkesave të klientëve të ndryshëm, ju lutem të sigurojë standardet tuaja paketim dhe pyesni për fotot e paketimit. përgjithësisht, eksportues siguron fotot e ngarkimit. Paketimi duhet të jetë i përkryer si gurët natyrore janë materialet e brishtë, ata mund të shpërthejë në qoftë se nuk e paketuar si duhet.

dokumentim

Ju duhet të sigurojë të gjitha udhëzimet e transportit detar sapo ju të finalizuar rendin. Ju gjithmonë duhet të kërkoni për draftet e dokumenteve të ndryshme para finalizimit. Ndryshimet në draftet kushtojë shumë dhe ndonjë gabim në dokument mund t'ju kushtojë shumë. Këto janë dokumente të përgjithshme, ju duhet të kontrolloni :

 • faturë
 • Lista paketim
 • Bill e ngarkim
 • Certifikata e origjinës (Form A)
 • GSP (për vendet e përzgjedhura)
 • tymosje

Sapo keni marrë draftet e këtyre dokumenteve, tregojnë atë me agjentin tuaj zhdoganimit, dhe nëse ka ndonjë kërkesë dyshim për ndryshim.

Shipping

Të anijeve mund të marrë 1 ditë për të 60 ditë në varësi të destinacionit tuaj, ditë anijeve të përgjithshme janë si në vijim :

 • Azia Lindore – 2 ditë për të 15 ditë
 • Australi – 20-28 ditë
 • Evropë – 25-35 ditë
 • Afrika Veriore – 25-35 ditë
 • Americas – 45-60 ditë

I Transportit Oqeani mund të ndryshojnë nga porti në port, kështu që ju lutemi kontrolloni me ofruesin tuaj të mallrave paraprakisht para se të kryer për të klientit tuaj, dhe për të mbajtur 8-10 ditë shtesë.

Getting Dokumente

Pas përmbushjes kushtet tuaja të pagesës, ju mund të merrni të gjitha dokumentet siç janë Bill e ngarkim, GSP, Fatura etj, ju mund të merrni dokumentet drejtpërdrejt ose nga banka juaj. Ju lutem kontrolloni nëse dokumentet janë bërë si për nevojën tuaj.

Liruar konteinerit

Pas gjetjes dokumentet tuaja, ju mund të jepni atë për agjentin tuaj. Agjent juaj do të nxjerrë në enë pas plotësimit të kërkesave të nevojshme të doganave tuaj ose ndonjë agjenci tjetër.

Marrja e materiale në plevicë tuaj

Pas kaq shumë ditët e vazhdueshme ndjekin-ups dhe ndjekja, tani ju keni enë në plevicë tuaj. Hapni atë dhe kontrolloni nëse ngarkimit dhe paketim të duhur. Shkarkoj atë dhe kontrolloni për matje dhe inspektimin e tjera të cilësisë. Tani ju mund të shesin materialin për klientët tuaj dhe të përgatiten për rendin e ardhshme.

 

Nëse ju pëlqen ky artikull, ju lutem ndani atë.